Poradnik AVAL
Zawartość poradnika
Wprowadzenie
Zarówno z ziemi, jak i z satelitów dociera do nas bardzo dużo ciekawych i coraz częściej polskich (polskojęzycznych) programów radiowych i telewizyjnych. Dla ludzi uczących się bądź znających języki obce oferta jest jeszcze większa. Teoretycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Teoretycznie! W praktyce zaś różnie bywa z tym odbiorem: albo zamontowany kabel ma za duże tłumienie, albo gniazdka mają za wąskie pasmo, albo w ogóle są zamontowane nie tam gdzie trzeba, albo też zamiast jednej postaci widzimy pięć duchów... itd. W miejsce przyjemności pozostaje jedynie zgrzytanie zębów! A przecież anteny - to taka prosta sprawa...

Oprócz przyjemności i rozrywek chcielibyśmy się cieszyć poczuciem bezpieczeństwa. Faktem jest, iż wraz ze wzrostem zagrożeń rośnie również zainteresowanie systemami zabezpieczającymi. Systemy technicznej ochrony mienia mają coraz większe możliwości - wraz ze wzrostem popytu i dynamicznym rozwojem techniki stają się coraz tańsze. Niższe ceny i coraz to większe możliwości są dodatkową zachętą do instalowania tych systemów. Technika może nas ochronić przed niepożądanymi gośćmi na podwórku lub klatce schodowej, włamaniem do mieszkania, pożarem itp. Wszystkie systemy zabezpieczające - nie tylko alarmy - mogą być już instalowane w zwykłych domach, nie tylko zaś - jak było wcześniej - w siedzibach banków, czy też bogatych firm. Niestety najczęściej myślimy o tym po wizycie złodziei w naszym domu.

Przystępując do budowy lub remontu domu (mieszkania) warto zatroszczyć się o przystosowanie do kilku systemów (anteny, TV-SAT, domofony, alarmy, telefony, LAN), nawet jeżeli nie mamy zamiaru instalować ich natychmiast. Naprawdę warto przeanalizować swoje ewentualne potrzeby (obecne i przyszłe) i skonsultować się z fachowcem. Koszty położenia pod tynk lub podłogę kilku przewodów do instalacji antenowej, domofonowej, alarmowej, telefonicznej czy sieci komputerowej naprawdę nie są wysokie. Później wystarczy tylko dokupić niezbędne urządzenia i system jest gotowy do pracy. O ileż więcej (pieniędzy, energii i zdrowia) kosztuje późniejsze wykuwanie bruzd pod kable, szpachlowanie i malowanie świeżo odnowionego lub wybudowanego mieszkania. A takie przypadki wcale nie są niestety rzadkością!

Do naszego poradnika staraliśmy się wybrać opracowania nadające się do czytania przez Czytelnika nie mającego większego doświadczenia w omawianej branży. Aczkolwiek nie wszystkie opracowania są dla zupełnie początkujących. Dokonując wyboru wychodziliśmy jednak z założenia, że nie powinny to być teksty emanujące zbytnią ilością skomplikowanych wzorów i sformułowań. Czasami jednak musieliśmy założyć, że Czytelnik zna podstawowe określenia i zjawiska z zakresu elektroniki.

Mamy nadzieję, iż niniejsze opracowania przybliżą Państwu tę specyficzną dziedzinę, w której przyszło nam pracować i ułatwią albo to rozmowę z tzw. "fachowcami", albo też samodzielne rozwiązywanie mniej skomplikowanych problemów. Chociażby zapewnienie w miarę dobrego odbioru programów telewizyjnych we własnym domu. A nie zawsze jest to takie proste!

Życząc jak najmniej zmartwień
oraz jak najwięcej codziennych radości
pozostajemy z poważaniem
mgr inż. Aleksy Kordiukiewicz, Prezes
Home  |  O Firmie  |  Oferta  |  Katalog  |  Nowości  |  Poradnik  |  Kontakt
Promocje  |  Referencje  |  Skróty  |  Ankieta
AVAL Sp. z o.o., 15-868 Białystok, ul. Kozłowa 4, aval@aval.com.pl
(C) AVAL 1997-2008